PROJEKTY ŁĄKI NOWOHUCKIE
Teren objęty pracami projektowymi znajduje się w sąsiedztwie centrum Nowej Huty, w Krakowie. Jest to obszar leżący w pradolinie Wisły, graniczący od północy z użytkiem ekologicznym „Łąki nowohuckie”, zaś od południa z zabudową mieszkalną przy ulicy Podbipięty oraz Laskiem Łęgowskim i Laskiem Mogilskim.
Tematem niniejszej pracy jest projekt parku południowego „Łąki nowohuckie”. Opracowanie obejmuje także powiązanie obszaru użytku z projektowanym parkiem i centrum Nowej Huty.
Szczególnie ważne na etapie analiz było przeprowadzenie sumarycznej mapy ekspozycji biernej, która to pozwoliła na wyznaczenie obszarów o dobrej widoczności z charakterystycznych punktów, z otoczenia parku. Również wykonane widoki perspektywiczne w stronę parku z badanych miejsc widokowych ukazały znaczenie określonych przestrzeni dla całości kompozycji zagospodarowania.
Na koncepcję parku istotny wpływ miały istniejące założenia parkowe na świecie. Główną inspiracją do projektu był projekt parku w Berlinie, który powstał na zespole stacji kolejowych, ze względu na swój ruderalny, poprzemysłowy charakter. Istotą inspiracji jest podejście do zastanej zieleni, która praktycznie w całości zostaje zachowana. Ważnym aspektem projektu był sposób organizacji przestrzeni, charakterystycznych dla ogrodów jordanowskich. Sztandarowym przykładem jest Park Jordana w Krakowie, w którym elementy funkcyjne zlokalizowane są na obrzeżach, a zwłaszcza przy wejściach do parku. Tego typu park jest nastawiony na aktywny wypoczynek, który koncentruje się na skrajach parku, aby funkcje były łatwo dostępne dla użytkowników.
W koncepcji można zauważyć odniesienia do innych istniejących parków w Europie oraz Ameryce Północnej i Azji. W dzisiejszej architekturze krajobrazu, częstym i pożądanym zabiegiem jest wkomponowanie w istniejąca przestrzeń i roślinność, ciekawego detalu architektonicznego i nadanie mu wyrazistości, przez interesującą formę oraz intensywną barwę. Można zauważyć nawiązanie do parku de la Vilette w Paryżu, gdzie charakterystyczne obiekty architektoniczne posiadają czerwoną barwę. Podobnie jest z parkiem The Red Ribbon na rzece Tanghe w Chinach, którego głównym elementem jest wijąca się przez park ławka w formie czerwonej wstążki.