PROJEKTY POMNIK BITWY RADŁOWSKIEJ
STAROSTWO POWIATU TARNOWSKIEGO | ||
„Projekt zyskał aprobatę władz Powiatu Tarnowskiego oraz został przedstawiony podczas spotkania z Sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, (…) i zarekomendowany do wspołrealizacji z ROPWiM.” | ||
ZOBACZ REFERENCJE |
Pomnik w Biskupicach Radłowskich upamiętnia wydarzenia, które rozegrały się 7 i 8 września 1939 roku. W tym czasie na ziemiach radłowskich miała miejsce bitwa pomiędzy wycofującą się Armią Kraków i Armią Karpaty WP, a 2.Dywizją Pancerną III Rzeszy.
Naszą główną ideą była kreacja miejsca, które swą symboliczną formą, odda cześć poległym żołnierzom bitwy radłowskiej i jednocześnie skłoni odbiorców do refleksji nad wydarzeniami z września 1939 roku. Nowo projektowane zagospodarowanie terenu miało odpowiadać ówczesnym standardom przestrzeni publicznej, o wysokiej jakości formy, dostosowanej również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Istotnym założeniem było zaprojektowanie miejsca, które przez swą atrakcyjność i różne funkcje – w tym edukacyjne – w znacznym stopniu wpłynie na jakość przestrzeni publicznej i krajobrazu, stając się swego rodzaju landmarkiem gminy Radłów.
Opracowana koncepcja rewitalizacji pomnika Bitwy Radłowskiej w Biskupicach Radłowskich obejmuje projekt nowego pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu, oraz szczegółowym projektem zieleni towarzyszącej. W koncepcji można wyszczególnić trzy elementy: pomnik, poprzedzający go niewielki plac oraz pomost widokowy nawiązujący formą do przyczółku mostu wysadzonego 8 września 1939 r. Projektowany pomnik posiada nowoczesną formę, o dużej symbolice. Stalowa, wygięta płyta z wyciętą postacią żołnierza (inspirowana wyglądem polskiego wojskowego piechoty z kampanii wrześniowej) pełni funkcję bramy – przejścia. Istotą bitwy radłowskiej była obrona przeprawy wojsk polskich, dlatego motyw przejścia na drugi brzeg Dunajca – przejścia do wieczności – ma tutaj ogromne znaczenie. W wyciętej sylwetce żołnierza, na drugim brzegu Dunajca – na przedłużeniu osi placu i pomnika widoczny jest krzyż. Taka lokalizacja symbolu krzyża (który obecnie znajduje się przy istniejącym pomniku) ułatwia interpretację założenia oraz sprawia, że cały obiekt zyskuje większe znaczenie krajobrazowe. Plac poprzedzający pomnik posiada minimalistyczną formę. Prosty wzór nawierzchni ma uczytelnić umieszczone w niej niewielkie stalowe płyty symbolizujące ślady żołnierzy. Na stalowych panelach znajdują się nazwy oddziałów Armii Kraków oraz Armii Karpaty, biorących udział w walkach na terenie Radłowa i okolic. Ostatnim elementem założenia jest drewniany pomost widokowy, który swą konstrukcją nawiązuje do mostu wysadzonego w powietrze we wrześniu 1939 roku.
Konstrukcja została odtworzona na podstawie zachowanych fotografii mostu w Biskupicach, a w miejscach gdzie fotografie nie były czytelne i nie dawały jednoznacznego obrazu konstrukcji, wsparto się fotografiami ówczesnych, drewnianych konstrukcji mostów znajdującymi się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pomost umożliwia podziwianie pejzażu doliny rzeki Dunajec, a przez umieszczone na nim tablice historyczne opisujące wydarzenia z września 1939 roku oraz przebieg Bitwy Radłowskiej i jej bohaterów, jest świetnym miejscem edukacyjnym.
Iluminacja nocna jest ważnym elementem założenia. W nawierzchni przed stalową płytą umieszczone zostały reflektory o czerwonej barwie światła, natomiast za płytą pomnika – białej. Rudoczerwona stal podświetlona przez czerwone światło zyska taki sam kolor, natomiast lampy umieszczone za pomnikiem stworzą jasną, białą poświatę widoczną w wyciętej sylwetce żołnierza. Pod powierzchnią pomostu, umieszczono lampy które nocą wyznaczają w przestrzeni przebieg dawnego mostu.