PROJEKTY    SKWER PRZY UL. KOPERNIKA

Obrazek slidera ID 691 Obrazek slidera ID 682 Obrazek slidera ID 683 Obrazek slidera ID 684 Obrazek slidera ID 685 Obrazek slidera ID 686 Obrazek slidera ID 687 Obrazek slidera ID 688

Podstawę opracowania architektoniczno-krajobrazowego stanowi teren Amfiteatru zlokalizowanego przy ul. Mikołaja Kopernika w Tarnowie. Obiekt, który utracił swe pierwotne funkcje, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta i jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulicy Tarnowa – Wałowej. Atrakcyjna lokalizacja w centrum sprawia, że miejsce jest doskonałe pod inwestycję przestrzeni publicznej, przeznaczoną do celów rekreacyjno – wypoczynkowych.

 

Jedną z podstawowych idei projektowych, która przyświecała autorowi była kreacja terenu przestrzeni publicznej o wysokim stopniu atrakcyjności, która w przyszłości miałaby stać się jedną z wizytówek Tarnowa. Podstawowym założeniem było maksymalne wykorzystanie spadku terenu i jak najmniejsza ingerencja w stopień jego nachylenia, gdyż ważne było, aby nadal wpisywał się w otoczenie, z tego powodu postanowiono zagospodarować teren w formie tarasów. Projekt zakładał również maksymalne udostępnienie tej przestrzeni, dlatego usunięte zostało ogrodzenie od strony ul. Kopernika, a ciąg schodów i pochylni tworzących ciąg komunikacyjny przy tej ulicy niejako zmusza przechodniów do przejścia przez skwer.

 

Projekt południowej pierzei skweru jest istotnym elementem dekoracyjnym założenia architektoniczno-krajobrazowego. Całość pierzei podzielona jest na sześć różnych części – ścian, o odmiennym charakterze, bądź funkcji. Między innymi pojawiają się różne elementy zielonych ścian (vertical garden), ściana ze stali Corten’a, wodospad oraz przestrzeń ekspozycyjna.

 

Najatrakcyjniejszym elementem skweru jest woda, która występuje w formie wodospadu, kaskady, parteru wodnego przed stalową ścianą oraz fontanny w nawierzchni.

 

Projekt skweru przy ul. Kopernika w Tarnowie gościł na forum międzynarodowym w trakcie warsztatów architektury krajobrazu odbywających się w Pradze w maju 2012 roku, organizowanych przez EELA (East European Landscape Architects) oraz w ramach Biennale Architektury Krajobrazu w Barcelonie w 2012 roku.

LOKALIZACJA:
Tarnów
PROMOTOR:
prof. dr hab. inż.. arch. Krystyna Pawłowska
udostępnij
zobacz inne z kategorii: projekty przestrzeń publiczna